A je¶li Ciê nagle zabraknie?
O sukcesji w rodzinnej s³odkiej firmie warto pomy¶leæ ju¿ teraz.
Czy Twoja firma jest firm± rodzinn±? Tutaj przyda³aby siê jednoznaczna definicja, ale o ni± wcale nie tak ³atwo. Wiêc to pytanie pewnie powinno brzmieæ: Czy uwa¿asz, ¿e Twoja firma to firma rodzinna?
W zasadzie osoby, które wspieram w s³odkiej dzia³alno¶ci dziel± siê na dwie grupy: te, które zak³adaj± w³asn± dzia³alno¶æ gospodarcz± i te, które wspó³prowadz± firmê z rodzicami albo szykuj± siê do samodzielnego ni± zarz±dzania.
Praca w firmie rodziców nie pozostawia z³udzeñ, ¿e mo¿emy mówiæ o firmie rodzinnej. O tym jak bêd±c sukcesorem sprawiæ, ¿eby firma siê rozwija³a, jednocze¶nie nie trac±c z oczu tradycji chyba warto napisaæ osobny artyku³, bo to temat rzeka. Fascynuj±cy zreszt±! (Je¶li masz ochotê, zobacz rozmowê, któr± prowadzi³am na ten temat)
Czy liczysz na to, ¿e Twoje dzieci przejm± interes?
Je¶li jednak zak³adasz od pocz±tku w³asn± firmê (szczególnie kiedy zaczynasz od pracy w domowej kuchni) wiesz ju¿ pewnie, ¿e bardzo trudno rozdzieliæ tê dzia³alno¶æ od ¿ycia rodzinnego. Twoje pieczenie wp³ywa znacz±co na funkcjonowanie wszystkich domowników, a czêsto wi±¿e siê z zaanga¿owaniem innych cz³onków rodziny. Warto wiêc przyjrzeæ siê skomplikowanym relacjom, które powstaj± i na etapie tworzenia strategii pomy¶leæ ju¿ o dalszej przysz³o¶ci. Czy wiêc chcesz, ¿eby Twoja firma rozwija³a siê przez pokolenia? Czy planujesz w przysz³o¶ci rozwijaæ dzia³alno¶æ, zatrudniaj±c kolejne osoby, zwiêkszaæ produkcjê i sprzeda¿? A mo¿e bêdziesz chcia³a pozostaæ na etapie pracy we w³asnej kuchni, uzupe³niaj±cej domowy bud¿et i pozwalaj±cej Ci realizowaæ swoj± pasjê? Nie ma tu dobrych i z³ych rozwi±zañ, wszystko jest kwesti± decyzji.
Z pojêciem firm rodzinnych zetknê³am siê pierwszy raz w Mazowieckiej Akademii Firm Rodzinnych. Wtedy w Polsce tematem interesowa³o siê niewielkie grono specjalistów, bo (ze wzglêdu na sytuacjê gospodarcz± Polski po II wojnie ¶wiatowej) wiêkszo¶æ firm rodzinnych powsta³a u nas w latach 90-tych. Nie by³o te¿ ¿adnych regulacji prawnych uwzglêdniaj±cych specyfikê takich firm. Na przyk³ad po ¶mierci w³a¶ciciela, firma automatycznie znika³a z rynku. Nie by³o wiêc mo¿liwo¶ci kontynuowania dzia³alno¶ci, wykonywania obowi±zków wobec pracowników, fiskusa... a¿ do momentu uregulowania spraw spadkowych, co trwa³o tak d³ugo, ¿e czêsto wi±za³o siê z likwidacj± firmy i lawin± problemów. Od studentów z naszej grupy s³yszeli¶my historie trudnych i nag³ych przejêæ firmy po ¶mierci rodziców - za³o¿ycieli.
Trzeba pamiêtaæ o tym, ¿e przekazanie firmy dzieciom to nie tylko przekazanie w³adzy i w³asno¶ci, ale tak¿e wiedzy i warto¶ci, które przecie¿ definiuj± dzia³alno¶æ, szczególnie firm rodzinnych. Taki proces trwa latami. Mo¿e wiêc ju¿ na samym pocz±tku warto pomy¶leæ o sukcesji? Wiem, ¿e wydaje siê, ¿e to wcze¶nie, ale kiedy bêdzie lepszy moment?
Wyznacz zarz±dcê sukcesyjnego na wypadek swojej ¶mierci.
Na samym pocz±tku zadbaj przynajmniej o absolutne minimum: rejestruj±c dzia³alno¶æ w CEIDG, powo³aj zarz±dcê sukcesyjnego. Taka instytucja pojawi³a siê w ustawie z 2018 roku o zarz±dzie sukcesyjnym, o któr± zabiega³o ¶rodowisko firm rodzinnych.
Zarz±dca sukcesyjny dzia³a w imieniu przedsiêbiorstwa po ¶mierci jego w³a¶ciciela. Do zg³oszenia wystarczy prosta aktualizacja (lub wpis na etapie rejestracji) CEIDG oraz pisemne o¶wiadczenie w³a¶ciciela firmy i zarz±dcy (do pobrania na stronie biznes.gov.pl, link poni¿ej). Zarz±dc± sukcesyjnym mo¿e zostaæ osoba z rodziny lub spoza niej, oczywi¶cie musi wyraziæ na to zgodê.
Na podstawie ustawy o zarz±dzie sukcesyjnym przedsiêbiorstwo w spadku zachowuje ci±g³o¶æ dzia³alno¶ci, a wszystkie umowy, kontrakty, pozwolenia i koncesje pozostaj± w mocy. Wpisy do rejestru (np. sanepidu), po dope³nieniu formalno¶ci, obowi±zuj± jeszcze przez trzy miesi±ce, w tym czasie zarz±dca sukcesyjny mo¿e z³o¿yæ wniosek o ich przed³u¿enie i do czasu decyzji sanepidu nadal prowadziæ dzia³alno¶æ. (Oczywi¶cie wszystkie wymogi bezpieczeñstwa musz± byæ nadal spe³nione).
Sytuacja firmy, prowadzonej jako jednoosobowa dzia³alno¶æ gospodarcza, po ¶mierci w³a¶ciciela jest wiêc teraz nieporównywalnie ³atwiejsza, a powo³anie zarz±dy sukcesyjnego oszczêdza spadkobiercom wielu problemów.
Kiedy Twoja dzia³alno¶æ nabierze bardziej konkretnych kszta³tów (czytaj: zacznie siê rozwijaæ Twoje cukiernicze imperium) warto spisaæ testament, stworzyæ Konstytucjê Rodziny albo nawet fundacjê rodzinn±, która gwarantuje trwanie firmy przez kolejne pokolenia.
Nie bój siê te¿ rozmawiaæ przy dzieciach o sprawach firmy. A je¶li rozmawiasz, nie skupiaj siê wy³±cznie na skomplikowanym systemie podatkowym, wysokich op³atach i trudno¶ciach. Mów o tym co Ciê cieszy, o ma³ych i wiêkszych sukcesach. Ciesz siê g³o¶no z pozytywnych opinii klientów i nowych s³odkich smaków, które tworzysz. W ten sposób zadbasz nie tylko o przysz³o¶æ swojej firmy rodzinnej ale tak¿e o tera¼niejszo¶æ: siebie sam± i dobre funkcjonowanie firmy.
¯yczê Ci, ¿eby Twoja dzia³alno¶æ przynios³a ca³e dziesiêciolecia rado¶ci z tworzenia s³odkich dzie³ sztuki!
Wiêcej informacji:
Sukcesja firmy - jak u³atwiæ nastêpcom kontynuowanie dzia³alno¶ci (biznes.gov.pl)
Ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zarz±dzie sukcesyjnym przedsiêbiorstwem osoby fizycznej
Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych
¬ród³a zdjêæ:
vadimgushva, chaiyon021 (Gettyimages), Tim Mossholder
Komentarze (0)
Aby dodaæ swój komentarz - zaloguj siê ».
Nie masz jeszcze konta? Za³ó¿ konto »
Agnieszka KlimczakPodpowiadam (przysz³ym) w³a¶cicielkom "s³odkich" firm jak godnie zarabiaæ i prowadziæ firmê w zgodzie ze sob±. Pomog³am ju¿ setkom pasjonatów i zawodowych cukierników. Jako praktykuj±ca od lat nauczycielka i ¶wietna s³uchaczka, umiem wspieraæ w rozwoju i trafnie identyfikowaæ potrzeby. Wiem, ¿e rozwi±zania idealne nie istniej±. Ale s± drogi na skróty. Wiem które warto wybieraæ, a których lepiej unikaæ. Moj± najwiêksz± pasj± jest dzielenie siê t± wiedz±.Przez kilkana¶cie lat w³asnej dzia³alno¶ci gospodarczej (m.in. kawiarnia i pracownia tortów artystycznych) oraz dziêki do¶wiadczeniu pracy na etacie, ukoñczonym studiom, kursom, szkoleniom, przeczytanym ksi±¿kom i wnikliwej obserwacji rynku, zyska³am solidn± wiedzê i potê¿n± dawkê do¶wiadczenia. By³am dyrektork± i nauczycielk± Akademii tortownia.pl. Jestem tak¿e autork± publikacji w bran¿owej prasie cukierniczej oraz wydawc± i redaktork± merytoryczn± pierwszych w Polsce ksi±¿ek o dekoracjach cukierniczych. Skoñczy³am studium podyplomowe Mazowiecka Akademia Firm Rodzinnych (Family Business Academy) w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. Firmê tortownia.pl prowadzê od 2006 roku. Wiêcej informacji o mnie... |
W Akademii tortownia.pl prowadzi szkolenia:
Kurs online: S£ODKA FIRMA bez obaw przed formalno¶ciami i konkurencj±
Indywidualne konsultacje: zak³adam s³odk± firmê
Przeczytaj te¿:
Marka Peggy Porshen Cakes
S³odkie tajemnice Bo¿eny Sikoñ
Kreowanie tortów artystycznych na zamówienie
Kumulacja pozytywnej energii,
Otwarty Festiwal Tortów Artystycznych 2015
Kategorie: od pasji do profesji: moja s³odka firma
- od pasji do profesji: moja s³odka firma
(16) - przepisy, cukiernictwo
(8) - dekoracje cukiernicze
(20) - wydarzenia
(6) - s³odkie opowie¶ci
(19) - baza wiedzy: solidne rzemios³o
(19)
- 2023
(1) - 2022
(1) - 2021
(5) - 2020
(1) - 2019
(1) - 2018
(5) - 2017
(3) - 2016
(2) - 2015
(11) - 2014
(6) - 2013
(2) - 2012
(1) - 2011
(1) - 2010
(2) - 2007
(8)