Lukier królewski wraca na tron!
Jak go samodzielnie zrobiæ? Który rodzaj wybraæ?
Lukier królewski jest czêsto postrzegany przez pocz±tkuj±cych dekoratorów jako bardzo trudny w u¿yciu. Jednak zapewniam, ¿e poznanie kilku podstawowych technik i zrozumienie kluczowego znaczenia konsystencji otwiera drzwi do niezliczonych mo¿liwo¶ci dekoracji, a po³±cznie go z lukrem plastycznym daje nieskoñczon± ilo¶æ kolejnych mo¿liwo¶ci. Najtrudniejsze bywa jednak samo przygotowanie lukru królewskiego.
fot. Renshaw, Squires Kitchen
W 2006 roku, kiedy powstawa³a tortownia.pl, lukier królewski by³, nawet w Wielkiej Brytanii, zdecydowanie ma³o popularny. Wykonywane z niego klasyczne dekoracje mia³y opiniê trochê staromodnych. Teraz wszystko siê zmienia.
Zainteresowanie dekoracjami cukierniczymi, jakie obserwujemy na ca³ym ¶wiecie, spowodowa³o, ¿e dawno zapomniane techniki dekoratorskie zaczynaj± znów zachwycaæ, a przy tym powstaj± ca³kiem nowe (dziêki nowym technologiom). Z tej bogatej oferty mo¿emy swobodnie wybieraæ, ³±czyæ, tworzyæ - dzi¶ wszystko jest dozwolone, nie ma niemodnych metod ani surowców. Ka¿dy wiêc mo¿e skupiæ siê na tych dekoracjach, których wykonywanie sprawia mu najwiêksz± przyjemno¶æ, a ponadto... dowolnie je modyfikowaæ dla osi±gniêcia nieodkrytych dot±d efektów. I tu pojawia siê skojarzenie z prawdziw± sztuk±, które z kolei przypomnia³o mi o zdaniu wypowiedzianym przez Pablo Picasso: "Poznawaj zasady jak profesjonalista, ¿eby¶ móg³ je ³amaæ jak artysta". Wróæmy wiêc do podstawowych zasad i skupmy siê na prawid³owym przygotowaniu lukru królewskiego. S±dzê, ¿e najtrudniejszym momentem na drodze do przyja¼ni z lukrem królewskim jest w³a¶nie samo jego przygotowanie.
O czym trzeba pamiêtaæ?
Oto kilka podstawowych zasad, które pozwol± zaprzyja¼niæ siê z lukrem królewskim:
- Nie rób lukru królewskiego "na oko". Proporcje s± niezwykle wa¿ne, poniewa¿ maj± wp³yw na konsystencjê lukru, a przy tym czêsto pracujemy z ma³± ilo¶ci± sk³adników, wiêc bardzo ³atwo o pomy³kê. Sk³adniki trzeba te¿ przesiaæ przez drobne sitko, ¿eby pozbyæ siê zanieczyszczeñ;
- Zwróæ uwagê na konsystencjê: w zale¿no¶ci od zastosowania mo¿esz przygotowaæ lukier o normalnej konsystencji (zgodnie z przepisem), p³ynny (do wype³nieñ) i sztywniejszy, stosowany m.in.. do szablonów i szprycowania kwiatków. Konsystencjê mo¿esz zmieniæ dodaj±c odpowiednio wodê lub cukier puder;
- Uwa¿aj, aby lukru nie napowietrzyæ: nie chodzi o to by sk³adniki ubiæ, trzeba je d³ugo ucieraæ, ¿eby po³±czy³y siê w elastyczn± masê, która nie zawiera pêcherzyków powietrza. Dziêki temu lukier da siê równo wyciskaæ i nie bêdzie siê rwa³ (do bardzo delikatnych, precyzyjnych dekoracji stosuje siê tak¿e metodê rozcierania lukru szpatu³k±, w³a¶nie po to, ¿eby pozbyæ siê pêcherzyków powietrza);
- Pamiêtaj, ¿e gliceryna dodana do lukru spowoduje, ¿e pozostanie on miêkki. Gliceryna przydaje siê wiêc podczas oblewania powierzchni ciasteczek przeznaczonych do jedzenia, ale nie nale¿y jej stosowaæ w a¿urowych dekoracjach i aplikacjach przygotowywanych oddzielnie. Zwróæ wiêc uwagê jakich barwników u¿ywasz (gliceryn± czêsto rozprowadza siê barwniki w ¿elu).
- Zawsze przechowuj lukier przykryty wilgotn± ¶ciereczk±, w szczelnym pojemniku, ¿eby nie dopu¶ciæ do wysuszenia jego powierzchni;
Jaki lukier wybraæ?
Mo¿emy wykonaæ lukier samodzielnie lub wybraæ jeden z produktów dostêpnych na rynku. Przygotowa³am zestawienie zalet i wad ró¿nych rodzajów lukru królewskiego, mam nadziejê, ¿e bêdzie pomocne.
Lukier królewski z bia³ek |
Lukier królewski w proszku |
Gotowy lukier królewski |
|
zobacz w sklepie » | zobacz w sklepie » | ||
Zalety |
|
|
|
Wady |
|
|
|
Czas przygotowania |
30 minut + doba | do 25 minut | 1 minuta ;) |
Test tylki** | PME |
PME |
PME |
Koszt 100g lukru |
od 60 gr do 1,50 z³ (w zale¿no¶ci od rodzaju bia³ek) |
od 3,90 z³ | 4,70 z³ |
* zagro¿enie mo¿na wyeliminowaæ u¿ywaj±c bia³ek pasteryzowanych w proszku lub w p³ynie (dostêpne w litrowych opakowaniach w hurtowniach cukierniczych, trzeba je przechowywaæ w lodówce i po otwarciu zu¿yæ w ci±gu dwóch dni)
** postanowi³am sprawdziæ jakiej najwê¿szej koñcówki dekoratorskiej mo¿na u¿yæ do danego rodzaju lukru, co ma znaczenie przy szprycowaniu najdelikatniejszych dekoracji; ziarenka cukru pudru dostêpnego w Polsce s± na tyle du¿e, ¿e mog± zatykaæ najwê¿sze tylki. Trzeba jednak pamiêtaæ, ¿e do podstawowych dekoracji tortów u¿ywa siê koñcówki o numerze 1, a do ciasteczek, zwykle nawet 1 lub 2.
Moim zdaniem
Podsumowuj±c powy¿sze zestawienie, uwa¿am, ¿e:
Ka¿dy profesjonalny dekorator powinien umieæ przygotowaæ lukier królewski z bia³ka (przy czym zdecydowanie nale¿y u¿ywaæ bezpiecznych bia³ek - pasteryzowanych lub prze¶wietlonych promieniami UV).
Gotowy lukier królewski jest ¶wietnym rozwi±zaniem dla pocz±tkuj±cych, którzy chc± siê skupiæ na samych dekoracjach i nie traciæ czasu ani wysi³ków na przygotowanie lukru. Ma idealne w³a¶ciwo¶ci (konsystencjê i g³adko¶æ). Zdecydowanie warto go tak¿e mieæ w profesjonalnej pracowni, na wypadek kiedy potrzebujemy niedu¿ej ilo¶ci lukru do uzupe³nienia dekoracji z lukru plastycznego (lub chcemy lukrem królewskim przykleiæ inne dekoracje).
Lukier królewski w proszku jest najlepszym rozwi±zaniem do precyzyjnych dekoracji szprycowanych, ze wzglêdu na ³atwo¶æ dozowania i przechowywania (przed rozrobieniem) oraz najwy¿sz± jako¶æ bia³ek i drobniutko mielony puder, odpowiedni nawet do
Jak zrobiæ lukier królewski z bia³ek?
Poni¿ej przepis s³ynnego cukiernika i dekoratora brytyjskiego, pana Ediego Spence'a na lukier królewski (ten sam znajdziesz w ksi±¿kach
Przepis 1: z pasteryzowanym bia³kiem
- 15 g bia³ka w proszku (wzbogaconego lub czystego*), przesianego
- 85 ml przegotowanej, ciep³ej wody
- 455 g cukru pudru, przesianego
Przepis 2: ze ¶wie¿ymi jajkami
- 90 g bia³ek z jajek od kur z wolnego chowu (odpowiednik 3 ¶rednich jaj)
- 455 g cukru pudru, przesianego
- 5-7 kropli soku z cytryny lub 4-5 kropli bia³ego octu
*Je¶li przygotowujesz lukier na dekoracje p³askie lub osobne elementy, u¿yj czystego bia³ka w proszku (lub ¶wie¿ych jaj, patrz przepis 2), poniewa¿ jest bardziej stabilne, ni¿ to wzbogacone.
- Je¿eli u¿ywasz bia³ka w proszku, rozmieszaj je z ciep³± wod± wed³ug instrukcji na opakowaniu. W przypadku ¶wie¿ych jajek oddziel bia³ka dzieñ wcze¶niej, nastêpnie przelej je przez drobne sito, przykryj i pozostaw w lodówce do stê¿eniana noc.
- Ubijanie rêczne: Ubijaj rozpuszczone, suszone lub ¶wie¿e bia³ka z 2/3 przesianego cukru pudru ok. 10 minut, a¿ masa stanie siê bia³a, gêsta i l¶ni±ca. Dodaj pozosta³y cukier i kilka kropli soku z cytryny lub octu bia³ego, je¶li u¿ywasz ¶wie¿ych jaj. Ubijaj do osi±gniêcia normalnej konsystencji lukru.
- Ubijanie mikserem: Umie¶æ rozpuszczone, suszone lub ¶wie¿e bia³ka w misie miksera, wymieszaj z przesianym cukrem pudrem. Nastêpnie ubijaj tak wolno, jak to tylko mo¿liwe, ¿eby uzyskaæ normaln± konsystencjê (od 10 do 20 minut, w zale¿no¶ci od miksera). Aby osi±gn±æ jak najlepszy rezultat przy ubijaniu mikserem, podwój sk³adniki przepisu.
- Trzymaj lukier królewski przykryty czyst±, wilgotn± ¶ciereczk±, aby zapobiec jego wysuszeniu. Je¶li u¿ywa³a¶ suchego bia³ka, dla lepszego efektu odstaw lukier na noc.
Komentarze (4)
Aby dodaæ swój komentarz - zaloguj siê ».
Nie masz jeszcze konta? Za³ó¿ konto »
Agnieszka KlimczakPodpowiadam (przysz³ym) w³a¶cicielkom "s³odkich" firm jak godnie zarabiaæ i prowadziæ firmê w zgodzie ze sob±. Pomog³am ju¿ setkom pasjonatów i zawodowych cukierników. Jako praktykuj±ca od lat nauczycielka i ¶wietna s³uchaczka, umiem wspieraæ w rozwoju i trafnie identyfikowaæ potrzeby. Wiem, ¿e rozwi±zania idealne nie istniej±. Ale s± drogi na skróty. Wiem które warto wybieraæ, a których lepiej unikaæ. Moj± najwiêksz± pasj± jest dzielenie siê t± wiedz±.Przez kilkana¶cie lat w³asnej dzia³alno¶ci gospodarczej (m.in. kawiarnia i pracownia tortów artystycznych) oraz dziêki do¶wiadczeniu pracy na etacie, ukoñczonym studiom, kursom, szkoleniom, przeczytanym ksi±¿kom i wnikliwej obserwacji rynku, zyska³am solidn± wiedzê i potê¿n± dawkê do¶wiadczenia. By³am dyrektork± i nauczycielk± Akademii tortownia.pl. Jestem tak¿e autork± publikacji w bran¿owej prasie cukierniczej oraz wydawc± i redaktork± merytoryczn± pierwszych w Polsce ksi±¿ek o dekoracjach cukierniczych. Skoñczy³am studium podyplomowe Mazowiecka Akademia Firm Rodzinnych (Family Business Academy) w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. Firmê tortownia.pl prowadzê od 2006 roku. Wiêcej informacji o mnie... |
W Akademii tortownia.pl prowadzi szkolenia:
Kurs online: S£ODKA FIRMA bez obaw przed formalno¶ciami i konkurencj±
Indywidualne konsultacje: zak³adam s³odk± firmê
Przeczytaj te¿:
Zamieszanie w kolorach
Poznaj czwart± siostrê. Na imiê jej Ruby.
Faworki karnawa³owe
Jak ob³o¿yæ podk³adkê cukiernicz± lukrem plastycznym
Tort na duuu¿e przyjêcie
Kategorie: baza wiedzy: solidne rzemios³o, dekoracje cukiernicze
- od pasji do profesji: moja s³odka firma
(16) - przepisy, cukiernictwo
(8) - dekoracje cukiernicze
(20) - wydarzenia
(6) - s³odkie opowie¶ci
(19) - baza wiedzy: solidne rzemios³o
(19)
- 2023
(1) - 2022
(1) - 2021
(5) - 2020
(1) - 2019
(1) - 2018
(5) - 2017
(3) - 2016
(2) - 2015
(11) - 2014
(6) - 2013
(2) - 2012
(1) - 2011
(1) - 2010
(2) - 2007
(8)