KREATYWNOŚĆ
zeszyt ćwiczeń dla właścicielek słodkich firm
"Kreatywność - zeszyt ćwiczeń dla właścicielek słodkich firm" to e-book w formacie pdf do wielokrotnego druku, zbiór ćwiczeń pomagających rozwijać kreatywność.
Wykonanie ćwiczeń zajmuje od dwóch do kilkudziesięciu minut.
Materiału zawartego w zeszycie wystarczy na ponad 1500 razy!
Z zeszytu można korzystać samodzielnie albo prowadząc spotkanie/szkolenie zespołu.
Ten zeszyt jest dla Ciebie, jeśli:
- robisz torty na zamówienie lub wymyślasz nowe smaki
- sprzedajesz dekorowane ciasteczka tematyczne
- projektujesz słodkie stoły
- jesteś właścicielką cukierni albo zarządzasz zespołem pracowni cukierniczej
- prowadzisz szkolenia cukiernicze lub dekoratorskie
- uczysz w szkole cukierniczej
- chcesz znaleźć innowacyjne, ciekawe rozwiązanie problemu
- potrzebujesz wzbogacić ofertę o nowe, ciekawe produkty
- szukasz sposobów na wyróżniające zaprezentowanie słodkiej marki
- czasem brakuje Ci weny kiedy dostajesz od klienta temat i "wolną rękę"
- trudno Ci przestać myśleć o pracy, a chcesz "zresetować" umysł
- lubisz się rozwijać, dobrze się przy tym bawiąc
Nie kupuj go, jeżeli:
- uważasz, że jest dobrze tak, jak jest
- masz już ustaloną ofertę i nie zamierzasz jej modyfikować
- wzory swoich wypieków kopiujesz z Internetu
- pieczesz tylko z przepisów z książek i sieci, polecanych przez innych
Jak z korzystać z zeszytu?
Samodzielnie:
Jeśli działasz jednoosobowo, kreatywność jest Ci potrzebna na każdym kroku: kiedy szykujesz się do realizacji zamówienia, tworzysz grafiki na media społecznościowe, aranżujesz swoje wypieki do zdjęcia, szukasz metod na to, żeby zdobyć więcej klientów.
Z zeszytem "KREATYWNOŚĆ" potrenujesz wpadanie na lepsze pomysły.
Ćwiczenia zawarte w zeszycie świetnie się sprawdzą podczas porannej kawy, w przerwie w pracy albo w czasie wolnym. (Jeśli bawisz się z rodziną, skorzystaj ze wskazówek dla zespołów). Zastąp nimi krzyżówki, sudoku, gierki w telefonie albo przeczytanie artykułu w kolorowym magazynie.
Z niektórych ćwiczeń możesz też skorzystać zamiast porannej kawy, w ramach rozgrzewki, w dniu kiedy Twoja praca będzie polegała na wymyślaniu, projektowaniu, tworzeniu...
Każde z ćwiczeń możesz wykonywać wielokrotnie, drukując konkretne arkusze i od nowa je wypełniając. Część ćwiczeń opiera się na zaskakujących tematach, których obszerną listę do losowania przygotowałam. W części ćwiczeń zapraszam Cię do szkicowania, w innych szukamy skojarzeń, jeszcze inne polegają na stworzeniu czegoś nowego według określonych zasad.
W zespole:
Ćwiczenia będą najbardziej pomocne dla Twojego zespołu w dwóch sytuacjach: na rozgrzewkę albo jako zasadniczy temat spotkania lub przyczynek do dyskusji.
Kiedy zależy Ci na kreatywności grupy i dobrej energii podczas spotkania, zrób wybrane ćwiczenia jako wprowadzenie, a potem przejdź do "poważnych spraw" ;) Jeżeli pracujesz z zespołem, w którym kreatywność jest ważną umiejętnością codziennej pracy (potrzebną do współtworzenia firmy albo szukania pomysłów pod konkretne zamówienia klientów), wybierz dłuższe ćwiczenia i potraktuj je jako trening (oraz dobrą i dostępną metodę na integrację zespołu).
Stosujesz czasem "burzę mózgów"? Ja ją bardzo lubiłam, ale z czasem zaczęłam dostrzegać jej niedoskonałości, między innymi niską atrakcyjność dla zespołów. Niektóre ćwiczenia w zeszycie spełniają podobną funkcję, ale są ciekawsze i znacznie bardziej angażujące.
Jeśli jesteś osobą, która prowadzi spotkania, wystarczy Ci jeden e-book na całą grupę (arkusze możesz drukować wielokrotnie).
Wszystkie ćwiczenia można wykonywać siedząc przy stole, nie potrzebujesz specjalnej przestrzeni ani rekwizytów (poza materiałami biurowymi).
Przy każdym z ćwiczeń znajdziesz obszerne wskazówki (scenariusz) i dodatkowe informacje dla prowadzącego. Możesz skorzystać z ogromnej bazy gotowych tematów do ćwiczeń (są w zeszycie) albo poddać pod dyskusję temat, który stanowi bieżący problem do rozwiązania w Twoim zespole. Znajomość zespołu i różne wersje ćwiczeń pomogą Ci dobrać odpowiedni poziom trudności i zabawy. (Wiem, że czasem pracownicy niechętnie angażują się w zabawy integracyjne - dobór odpowiednich wersji ćwiczeń powinien temu zapobiec).
Co zyskasz ćwicząc kreatywność?
Wykonując ćwiczenia z e-booka regularnie
- coraz rzadziej będziesz narzekać na brak weny
- będziesz generować więcej pomysłów, z których możesz wybierać najlepsze
- będziesz się dobrze bawić
- zrelaksujesz się, jednocześnie pracując na d własnym rozwojem
- twoje projekty będą coraz bardziej innowacyjne, więc wyróżnisz się na tle konkurencji
Dlaczego stworzyłam ten e-book?
Od lat pracuję z zespołami (ucząc teorii i praktyki) i obserwuję media społecznościowe w tortowo-cukierniczej bańce. Robi mi się smutno za każdym razem kiedy trafiam na pytanie "Szukam inspiracji na tort..." (dla męża, na 60 urodziny, z jednorożcem...) albo "Mam pustkę w głowie". To z resztą dotyczy także smaków - nieczęsto widzimy ciekawe, nietuzinkowe pomysły, wiele przepisów powtarza się nieustannie. I myślę sobie, że trudno jest się wyróżnić na tle konkurencji i zarabiać dobre pieniądze, jeśli robimy coś tak autorskiego i kreatywnego, a ciągle brakuje nam pomysłów.
Z drugiej strony, kreatywność (choć jest też cechą wrodzoną), można niewielkim nakładem pracy ćwiczyć! To jedna z tych miękkich umiejętności pożądana przez wielu pracodawców, o której szkoła często zapomina. Chyba jest nawet tak, że oduczamy się jej z wiekiem. Pewnie przez zaniedbanie, bo przecież dobre pomysły cenimy wszyscy, a innowacyjne rozwiązania w świecie biznesu zyskują środki na rozwój. W świecie sztuki, projektowania i designu bez kreatywności to już ani rusz.
Przygotowałam ten zestaw ćwiczeń również dlatego, że lubię podpowiadać proste rozwiązania, które przynoszą duże efekty. Często są na wyciągnięcie ręki, a zmieniają tak wiele! Uważam też, że narzędzia, które mają nam pomóc w rozwoju osobistym, muszą mieć formę jak najbardziej przyjazną, przyjemną, zachęcającą do zabawy. Wtedy rozwój wydaje się efektem ubocznym.
Czy te ćwiczenia działają?
Tak, większość z nich przetestowałam wielokrotnie podczas mojej pracy z grupami (na szkoleniach dekoratorskich, spotkaniach mentoringowych i lekcjach w liceum). Niejednokrotnie brałam też udział w podobnych zajęciach podczas sesji projektowych z udziałem innych trenerów (ćwiczenia na kreatywność stosuje się np. w metodzie Design Thinking, zajęciach z elementami sztuki teatralnej). Z innych sama korzystam.
Podczas przygotowania materiału poprosiłam moją kilkunastoletnią córkę o zrobienie jednego z ćwiczeń. Obserwowałam jak, na początku długo zastanawiała się nad skojarzeniami, a w miarę jego wykonywania, pomysły pojawiały się coraz szybciej i to w nadmiarze!